Dom maklerski Radzymin

Artykuł Miesiąca Mazowieckie

Chyba nikomu nie umknęło powiedzenie, że ropa naftowa na świecie traktowana jest za czarne złoto. Wystarczy tylko zauważyć jakie szerokie są ofercie jej przeznaczenia. Nie wyłącznie uważa ona skorzystanie przy produkcji paliwa.

Dom maklerski Piaseczno

Pokazuje się, że pochodne ropy można odkryć w paliwach syntetycznych, grafitowych elektrodach, a posiada się spośród niej nawet podczas wytopu stali. Czy warto inwestować w ropę? Wiele inwestorów zawsze się zastanawia. Jednak kiedy podejmą już decyzję, pojawia się kolejne pytanie: Jak wkładać w ropę, jaka zamierza znacznie obliczy?

Jak zarobić na taniejącej ropie?
Reklama

Inwestycja w akcje i ETF-y

Rozpocznijmy z tego, że samo wydobycie ropy, do przygotowania gotowego produktu jest nader trudny i rozłożony na właściwe czasy. Kolejno wymieniają się one:

upsetream
midstream
downstream

Z listy największe korporacji mające się wydobycie ropy, łączą w swojej działalności zarówno upstream jak również downstream. Czym jest zatem upstream? Mówiąc dalej jest więc znajdowanie złóż ropy co świadczy, że wstępując w współczesnym rynku, zostaje się beneficjentem cen ropy, które często wzrastają. Midstream jest i odpowiedzialny za transporty wydobytej ropy, jaka planuje żyć skłonna do przetworzenia.

Dom maklerski Piaseczno

W współczesnym rejonie na giełdzie działa spółka Enterprise Product Partners. Nie da się ukryć, że inwestorzy spośród tego regionu mogą pochwalić się znaczną stabilnością w zestawieniu do ostatnich, inwestujących w upstream. Dzieje się właśnie dlatego że ceny za jeden transport surowca są nieznacznie uzależnione z wartości samej ropy. Ostatnim ze wspomnianych kroków jest downstream. Interesuje się z każdymi składnikami połączonymi z przetwórstwem surowca w gotowy produkt. W jego poziom wchodzi również sprzedaż detaliczna i hurtowa. Oznacza to, że przedsiębiorcy w współczesnym rejonie, zarabiają w wypadku spadków ceny ropy naftowej.
Dom maklerski Piaseczno

Gdy w przejrzystszy rozwiązanie zainwestować w ropę naftową?

Jednym z najprostszych sposobów na inwestycję w ropę naftową jest po prostu zakupienie ETF, który jest właśnie powiązany z ceną ropy naftowej. Oznacza to, że potrafią stanowić ostatnie ETF na spółki z pozostałych sektorów- skojarzonych z ropą naftową, a też kontrakty o krótkim czasie. Nie mniej jeśli inwestorzy zdecydują się na zakup ETF muszą koniecznie sprawdzić politykę inwestycyjną, a ponadto całą strukturę opłat.

Dom maklerski Piaseczno

Które są instrumenty pochodne, o których wiedza przybliży Cię do kolejnej inwestycji?

Zainteresujmy się teraz metodami inwestowania w ropę naftową, a przy wykorzystaniu różnych instrumentów pochodnych, jakie są notowane na zbytu uregulowanym, a oraz na zbytu znanym jako OTC. Nie mniej jednak, inwestorzy określając się na takie podejście, muszą dobrze rozróżnić typy ropy naftowej, a ponadto czasy wykonania, a przede wszystkim znaczenie zarówno contango jak również backwardation. Przejdźmy teraz do ostatniego, że powstają na giełdzie dwa, najpopularniejsze typy ropy naftowej. Są ostatnie:

WTI
Brent

Oczywiście wyspecjalizowani inwestorzy, mogą doszukać się także mniej znanych rodzajów, które ponadto są notowane na giełdzie. Najdłuższy i najwygodniejszy handel przenosi się zawsze na dwóch wyżej wspomnianych rodzajach. Ropa WTI przedstawia się przede wszystkim niższą gęstością i lżejszą ilością siarki niż różny rodzaj- Brent. Kontrakty na ostatni model znajdziecie na giełdzie NYMEX. Są więc zwykle kontrakty terminowe, a wielkość pojedynczego wynosi zwykle 1000 baryłek surowca. Ropa Brent płynie z mieszanki ropy z Morza Północnego. Uważa ona wyższą ilość siarki, niż omawiany poprzedni rodzaj, a także jest całkiem gęsta. Największy handel przenosi się na budowie ICE i podobnie gdy w minionym przypadku, jeden kontrakt terminowy obejmuje 1000 baryłek surowca. Przedsiębiorcy muszą i wiedzieć, że różnica jakości pomiędzy rodzajem ropy WTI, a rodzajem ropy Brent spowodowała to, że to WTI było niewiele droższym surowcem.

Dom maklerski Piaseczno

Nie mniej a wraz z rewolucją łupkową w USA nastąpiła duża zmiana ruchu także wtedy tylko ropa Brent stała się ważniejsza od WTI. W kwietniu zeszłego roku, ropa Brent była wspanialsza od WTI o prawie 50 dolarów. Ropa WTI zaliczyła również ujemną cenę terminową, gdyż doświadczyła załamania popytu i barku mieszkań na przechowywanie surowca. Przedsiębiorcy muszą również zrozumieć, przed przystąpią się inwestycji przy pomocy kontraktów krótkoterminowych, muszą jeszcze zrozumieć różnicę między ceną rynkową, która fachowo wymienia się spotową, a dodatkowo ceną terminową. Zwykle, teoretycznie cena rynkowa różni się daleko z wartości terminowej. Wpływ narzeka na obecne znacznie czynników, a przede wszystkim poziom stóp procentowych, jak również oczekiwana produkcja, natomiast w szczególności popyt na sam produkt. Jeśli jednak inwestorzy decydują się na zainwestowanie przy pomocy instrumentów pochodnych, muszą dokładnie poznać terminy cotango i backwardation.

Czy zatem inwestycja w ropę naftową się opłaca?

Należy wiedzieć, że jedna inwestycja w ropę wtedy nie tylko zakupy a sprzedaż krótkoterminowego kontraktu czy samego CFD. Inwestorzy mają pełen zakres możliwości zarówno przy ETF, które więcej można zintegrować z dalekimi, opcyjnymi strategiami. Jeśli jednak inwestorzy dopiero co myślą wejść na plac handlu czarnym złotem, muszą poznać specyfikę surowca, a i elementów inwestycyjnych. Wówczas inwestycja w ropę naftową będzie wyjątkowo opłacalna. Dom maklerski Piaseczno

zobacz również Czy warto inwestować w ropę?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments