O tym, że Japonia słynie z drzewek Bonsai wszyscy słyszeli. Jednak ujawnia się, że zupełnie co drugiego czytać o Bonsai, oglądać, a nawet hodować, a co drugiego natrafić na krajowe oczy Japonię przesiąkniętą kulturą Bonsai. Czy drzewka Bonsai tak są częścią kultury Japońskiej kiedy się powszechnie uważa, czy tylko my Europejczycy jak myślimy Bonsai więc od razu przychodzi nam do głowy Japonia?
Drzewka Bonsai Czaplinek
Drzewka Bonsai istotne wiedze
Rzeczywiście, ci jacy ubiegli w Japonii mogą potwierdzić, że drzewka Bonsai można natrafić na wszystkim etapie. Można je wyszukać w witrynach sklepowych, restauracjach, przedsiębiorstwach i wszędzie w niniejszych polach drzewko Bonsai nie tylko jest znaczenie zdobić ale również podnosi prestiż firmy. Bonsai królują oraz w parkach także tych przy świątyniach lecz także przy zwykłych domach a w utrzymaniach. Przy dojściu do lokalu można np. spotkać częstokroć całą kolekcję miniaturowych drzewek są to m. in. śliwy, sosny, klony i miłorzęby, a też złocienie.
Gdy w Japonii chcielibyśmy kupić drzewko Bonsai zatem nie cierpi spośród ostatnim szybszego wysiłku. Wybór jest oczywiście bogaty, że trudno byłoby się zdecydować. Przekrój cenowy i jest poważny, ponieważ cena Bonsai chce nie tylko od wieku drzewka lecz także od ręki mistrza. Tak więc za drzewko Bonsai możemy zapłacić od kilku dolarów do kilku tys. dolarów. Urządzenia oraz dodatki do czynienia drzewek Bonsai też można wziąć bez większego wysiłku. Jest ich pełne mnóstwo w magazynach ogrodniczych oraz przy ogrodach botanicznych. Najlepiej jednak dokonywać zakupy na rynkach przedświątecznych, gdyż to tylko tam skorzystać ważna z rad prawdziwych specjalistów i literatów w pracy Bonsai.
Samą z szerszych przyjemności które można podziwiać jest wielkie drzewko Bonsai w ogrodzie samurajskim Ritsurin w Takamotsu na wyspie Shikoku. Historia mówi, że Szogun lenari Tokugawa podarował w 1832 r małe drzewko panu Yorihiro Matsudaira, który umieścił je ponad stawem. Dziś sosna jest leciwym i ciężkim drzewem, która powoduje zachwyt turystów.
Kiedy wyglądamy na drzewa występujące w duszy nie odda się nie zauważyć naturalnych zmian, które wymusza dostosowująca się pogoda. Ponieważ drzewko Bonsai jest taką miniaturką drzewa będącego w istocie, będzie także świadkami zmian, przede każdym jeżeli chodzi o koronę drzewka. Pielęgnując Bonsai realizujemy w następującym procesie będących po sobie pór roku. Zaczynamy lepiej znać otaczający nas świat i przyjmujemy go odwrotnie niż kiedyś.
Zimą wszystkie filgramowe gałązki są szczególnie publiczne i działają wrażenie jakby je ktoś naszkicował ołówkiem. Przycinanie tych gałązek w podobnym momencie sprawi, że Bonsai będzie był swoją siłę, którą będzie budować cale mnóstwo takich malutkich gałązek.
Wiosną pąki na drzewku powoli się otwierają. Pojawia się dodatkowy kolor ? jasnozielony, który tworzy, że nasz Bonsai zupełnie inaczej wygląda. Teraz kiedy roślina wypuści lada dzień nowe, jasnozielone liście, jest wyjątkowo wrażliwa na nocne przymrozki, a wtedy nie jest co się spieszyć z badaniem rośliny.
Latem Bonsai przybiera również inny kolor. Jest wówczas prosta zieleń. Całość formy sprawia silnie rosnącego drewna w prywatnej pełnej okazałości. Wykazuje dużą tolerancyjność na braki, jakie pragniemy dokonać, a jakie są niezbędne. Właśnie wtedy gdy drzewko jest wiele siły musimy usunąć zbyt długie liście, które psują jakość oraz zbyt długie pędy.
Jesienią jednak jesteśmy do tworzenia z wszą paletą barw. W zależności od wyborze są to kolory typowo jesienne od różnorodnych pomarańczy po całe odcienie brązu. Ciekawostką jest obecne, iż im słoneczniejsze lato, tym potężniejsze kolory drzewko Bonsai przybiera wraz z przyjściem jesieni.
Żeby nie popełnić żadnego błędu podczas całorocznej pielęgnacji Bonsai został stworzony specjalny kalendarz, który umiejscawia wszystkie potrzebne zabiegi, jakich należy zrobić przy pielęgnacji drzewka Bonsai w momencie, a też ułatwi zwłaszcza początkującym Bonsaistą krok po kroku wykonać niezbędne czynności.
Pielęgnacja drzewek Bonsei w nowych porach roku:
Styczeń
To istotny okres. Trzeba uważać aby temperatura dodatnia nie przekroczyła +10 stopni. Przebywamy w owym poziomie wystawiania drzewka na szybkie promienie słoneczne bo pewno zatem się skończyć popękaniem kory. Te drzewka, jakie zostały zabezpieczone przed mrozem powinny wynosić zawsze wilgotne podłoże. Choć te drzewka, jakie nie zostały osłonięte przed mrozem podlewamy tylko wówczas gdy jest temperatura dodatnia.
Luty
To miesiąc w jakim potrafimy zacząć wspominać o przesadzaniu. Praktyczne i wytrzymałe na mróz drzewka z białymi końcówkami korzeni możemy przesadzić, ale potem powinien myśleć o tym, aby uchronić je przed mrozami. Dlatego w lutym drzewka sprowadzają się z zimowego snu toż wymagają brać kilkoro bardziej wilgotno. Nie umiemy ich jednak przelać. Obumarłe pędy możemy usunąć wraz z większymi konarami. Miejsce po cięciu należy posmarować specjalistyczną maścią aby łatwo się zabliźniły. Dopóki trzymają mrozy nie wolno nam wykonywać zabiegu drutowania, jednak kiedy tylko gałązki staną się bardziej elastyczne to dochodzimy do robienia drzewka poprzez drutowanie.
Marzec
To miesiąc, w jakim potrafimy również dokonywać cięć. Rodzące się pąki na drzewku Bonsai będą gwoli nas informacją informującą o tym, które gałęzie nie obumarły. Obecne na których nie ma pąków to wycinamy, a też z pąkami przycinamy do prawidłowej długości. W marcu możemy i drzewko przesadzić jeśli stary tego trybie nie wykonywaliśmy. Możemy i zacząć drutować tylko w sposób bardzo ostrożny, aby nie poobrywać pąków. W marcu i sprawdźmy czyli nie pojawiły się na drzewku jakieś szkodniki, jeżeli no toż należy zacząć walkę spośród nimi.
Kwiecień
Jeśli jeszcze występują przymrozki to należy drzewka zabezpieczać przed nimi. Możemy jeszcze przyciąć drzewka liściaste. Przy iglastych z przycinaniem należy się wstrzymać do czasu, aż ich małe tegoroczne pędy dojrzeją. I w kwietniu możemy zacząć drutować drzewka iglaste, choć na drutowanie drzewek liściastych jest obecnie zbyt późno.
Maj
Te drzewka, które wypuściły młode pędy możemy zacząć zasilać specjalnymi nawozami danymi do pielęgnacji Bonsai z jednym wyjątkiem, nie nawozimy drzewek świeżo przesadzonych. Od maja zaczynamy drzewko codziennie podlewać i codziennie szukać jego wilgotność. Jeżeli chodzi o przycinanie to dzisiaj teraz możemy sosnom skrócić młode pędy. Pozostałe gatunki iglaste także muszą poczekać na przycięcie. Drzewka liściaste możemy przyciąć bez obaw. Nadal wymagamy być czujni, jeżeli chodzi o szkodniki i codziennie pytać czy każde się nie pojawiły.
Czerwiec
To moment upałów, więc drzewko podlewamy codziennie z umiarem. Zasilamy drzewko odpowiednim nawozem do Bonsai. U drzewek liściastych możemy przyciąć zdrowe liście, i u drzewek iglastych możemy przygotować już odpowiednich cięć wg obranego stylu. Drzewka iglaste możemy zacząć drutować, pamiętając aby nie drutować igieł.
Lipiec
Zwiększamy częstotliwość podlewania do kilku razy dziennie. W dzień kiedy promienie słoneczne są bardzo mocne nie opryskujemy liści gdyż więc im zaszkodzi. Zraszamy drzewko w porach późno popołudniowych oraz wieczornych. W lipcu w dalszym rozwoju intensywnie nawozimy, często po dłuższych opadach. To cały chwila na cięcia, gdyż w owym poziomie rany po cięciach wyjątkowo szybko się goją. Zaczynamy oglądać odrutowane części Bonsai. Część drutów można zacząć już ściągać.
Sierpień
Nadal Bonsai potrzebuje dużo wilgoci a więc podlewamy kilka razy dziennie. Jeśli mamy drzewko kwitnące lub owocujące zatem nie zasilamy już ich nawozem. Możemy na prawdzie odżywki użyć nawozu potasowo-fosforowego. Nie powinniśmy już wykonywać zabiegu przycinania, gdyż drzewko jeśli po przycięciu wypuści nowe pędy to mogą one zimą przemarznąć. Obecne faza na zdjęcie drutów. Tak dlatego oglądamy dość dokładnie konary i pędy, na których założyliśmy druty natomiast gdy tylko zauważymy, że któryś wrzyna się w skórę to już zdejmujemy. Z tej chwili, aż nastanie wiosna drzewek Bonsai już nie drutujemy.
Wrzesień
W wrześniu drzewka owocowe wydają owoce, tylko tak ogólnie rzecz wykorzystując jest owo moment kiedy drzewko robi się do zimy. Podlewanie należy ograniczyć. Nie podejmujemy już żadnych sposobów formowania, jak także nie nawozimy już Bonsai, aż do następnej wiosny.
Październik
Należy usunąć jesienne liście bo mogłyby się być źródłem wad i szkodników. Istnieją jednak wyjątki: buki, dęby, graby, jakie są brązowe liście, mogą przeżyć na drzewach. Więcej w wypadku drzewek iglastych usuwamy opadłe igły. Jest wówczas i moment na rozpoczęcie zajęcia dla naszego Bonsai do przezimowania.
Listopad i grudzień
Drzewko Bonsai wprowadzamy na miejscu zimowym. Najgorsze są mrozy kierujące się przez kilka dni, gdyż wtedy korzenie nie mogą pobierać wody oraz dostarczać jej do wyższych partii drzewka. W żadnym jednak faktu nie należy ich wnosić do cieplejszych pomieszczeń gdyż zakłóci toż ich normalne funkcjonowanie.