Efektowny początek – Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że pewny film powinien otworzyć się od trzęsienia ziemi, a później napięcie powinno tylko być. Tej zasady z pewnością miał się także Patryk Vega w filmie „Hans Kloss. Stawka trudniejsza niż śmierć”. Teraz na początku okrutni naziści posiedli bardzo cenny skarb w części Bursztynowej Komnaty, który wywołał w nich każde najgorsze instynkty.
Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Maszewo
Mrożące krew w żyłach spojrzenie Wojciecha Mecwaldowskiego w pozycji Ringlego zwiastuje pełny napięcia i nerwowego oczekiwania charakter historii granej w filmie. Już od początku wybuchów i istnego morza natur nie brakuje. Dla widzów lubiących czuć dreszczyk emocji i efektowne zwroty akcji film Patryka Vegi z pewnością posiada niezwykle bystrą i odpowiednio oryginalną propozycję.
Historia pełna zagadek
Wojenny film sensacyjny Patryka Vegi porusza temat poszukiwania zaginionego, zrabowanego przez nazistów skarbu, na jakiego szukaj wpada wybitny agent polskiego wywiadu Hans Kloss. Bursztynowa komnata to jedyna z najbardziej ekscytujących tajemnic dotyczących II Wojny Światowej. Nie obywa się oczywiście bez trudności, jakie są spowodowane m. in. przez działania dawnego znajomego głównego bohatera – Hermanna Brunnera. W wszelkiej historii z udziałem przystojnego asa wywiadowczego nie mogło zabraknąć i pięknych dziewczyn i materiale miłosnego. O względy mężczyzny rywalizują piękna Ingrid Heiser (Anna Szarek) oraz młodziutka Elsa Krause (Marta Żmuda – Trzebiatowska).
Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Maszewo
Solidne podstawy
Scenariusz do filmu został zbudowany na czynnikach „Stawki większej niż życie” Andrzeja Zbycha. Emitowany w latach sześćdziesiątych serial jest prawdziwą legendę polskiej popkultury. Patryk Vega jako reżyser musiał się zmierzyć z bardzo ważnym zadaniem którym było nakręcenie kolejnych przygód najbardziej widocznego asa polskiego wywiadu. Warto zauważyć, że dodatkowym ograniczeniem zapewne stanowić wiek reżysera – stanowi on mniejszy od innego serialu o całą dekadę. Mimo wszystko, Patryk Vega wraz z Władysławem Pasikowskim, który był ważny za scenariusz do filmu świetnie poradzili sobie ze stworzeniem kolejnej przygody z udziałem Hansa Klossa. Opowieść jest utrzymana w charakterze legendarnego serialu, jednak zajmuje ona wielu elementów współczesnego kina. Nie zawiodło w nim dużo spektakularnych efektów specjalnych jak również aktywnych, zaskakujących zwrotów akcji.
Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Maszewo
Dwubiegunowa akcja
Ciekawym zabiegiem ożywiającym akcję filmu jest użycie przez scenarzystów przeskoku pomiędzy latami młodości głównego bohatera, w których wysyłał on szukania Bursztynowej Komnaty a spotkaniem Hansa Klossa z Brunnerem w jasnej Hiszpanii w latach 70. Do retrospekcji wydarzeń użyto ciekawego zabiegu stopniowego przyciemniania ekranu. Dzięki temu doświadczenia ubiegłych lat 40 przywoływane pomiędzy wydarzeniami ważnymi nie zlewają się z nimi. Taki zabieg nadaje filmowi i niepowtarzalnego klimatu.
Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Maszewo
Znakomita obsada
W filmach Patryka Vegi nie nie brakuje jasnych zaś cenionych aktorów. Młode pokolenie aktorów poradziło sobie całkiem nieźle, a na najliczniejszą uwagę zasłużyła oczywiście stara gwardia aktorska. Znani z serialu Stanisław Mikulski i Emil Karewicz jako Kloss i Brunner powracają na ekran w zdrowym stylu. Panowie mimo zaawansowanego wieku pokazali, że jeszcze są w fantastycznej formie. Co więcej, można postawić stwierdzenie, że starsze pokolenie aktorów nieco przyćmiło odtwórców głównych bohaterów w małym wieku (Tomasz Kot oraz Piotr Adamczyk).
Odejście od schematu
„Hans Kloss. Stawka trudniejsza niż śmierć” nie jest specjalnym filmem przypominającym inne produkcje Patryka Vegi. Reżyser jest wielki raczej z tworzenia bezkompromisowych obrazów środowiska policyjnego. Pomimo tego, że zarówno czas jak również tematyka filmu znacząco odbiega od reszty produkcji, to fani Vegi z pewnością się nie zawiodą. Można śmiało powiedzieć, że przedstawienie na wysokim ekranie nowych przygód Hansa Klossa powiodło się. Film jest istotny hołd dla legendarnego serialu z lat sześćdziesiątych.
Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Maszewo
źródło artykułu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć