Czy warto zmuszać alkoholika do leczenia?

Ośrodek uzależnień Dziwnów

Zachodniopomorskie

Kiedy przechodzimy do działania z osobą uzależnioną od alkoholu, zdecydowanie najogromniejszym wyzwaniem dla grupy i znajomych jest pozyskanie jej do przyjęcia leczenia, pomimo wyraźnego sprzeciwu. Zaprzeczanie istnieniu jakiegokolwiek problemu wychodzi z jednej specyfiki choroby. Chodzi przede każdym o mechanizm iluzji i zaprzeczeń, który działa, że alkoholik w sezonie, gdy problem narasta, zaczyna izolować się z sytuacji życiowych oraz negatywnych sygnałów płynących z osób z otoczenia

Ośrodek uzależnień Sianów

Jak nie zmuszać alkoholika do leczenia?

Nie idzie wątpliwości, że praca najdroższych w wychodzeniu z związania jest wspaniała. Jednak każde próby zachęcenia do przyjęcia działania wymagają być budowane ostrożnie i umiejętnie, bo bardzo często zdarza się, że rodzina alkoholika, nawet ta znacznie lubiąca, tylko dodatkowo zajmuje jego wadę.

untoxin
untoxin

Zarówno alkoholik, jak i najdrożsi myślą, że picie to właśnie kwestia silnej woli. Rodzina zaczyna więc wymuszać obietnice, błaga, krzyczy, stawia ultimatum. Natomiast obecne nie tędy droga. Wysłanie alkoholika na przymusową terapię na ogół przynosi mizerne efekty. Alkoholik co prawda może i przejdzie detoks także przez jakiś etap nie będzie pił, jednak na widać nie można też wspominać o sukcesie leczenia. Z reguły dzieje się tak, że kobieta wysłana na odwyk prędko czy później i tak powraca do picia.

Zobacz również Tabletki odchudzające

Jak pomóc osobie uzależnionej?

Żeby móc wspierać osobę związaną w podjęciu leczenia, przede wszystkim powinien samemu zrozumieć, na czym polega jej problem, poznać proces tej choroby. Pozwala to zrozumieć, że kobieta dotknięta nałogiem nie spełnia tego umyślnie, a jest chora. Skuteczny w tymże zapewne pokazać się start w terapii dla grup osób uzależnionych. Taka terapia przechodzi na końca pomóc zrozumieć swoją wartość w uzależnieniu i podjąć dalsze kroki.

Zobacz również Pożyczki w 15 minut

Jaką drogę leczenia alkoholizmu wybrać?

Najlepszymi metodami leczenia uzależnienia są: psychoterapia jedna i grupowa – wtedy one znacznie pozwalają sobie rozmawiać z objawami choroby. Spotkania indywidualne z lekarzem są pewnego sposobu źródłem wsparcia w sprzeczności z nałogiem. Z zmiany prowadzącemu terapię umożliwiają postawienie diagnozy i ustalenie szczegółowego planu leczenia. W trakcie indywidualnej książce z lekarzem osoba uzależniona pracuje nad rozumieniem tego, kim niewątpliwie istnieje również które spustoszenie w jej działaniu poczyniłem alkohol.

zobacz ciąża kiedy do lekarza

Terapia grupowa, obok terapii indywidualnej, jest najistotniejszą metodą leczenia uzależnień. To, co alkoholik jest dużo zaburzone w bliskim mieszkaniu, to wiadomości z obcymi ludźmi. Dlatego otoczenie grupy osób spośród ostatnim tymże problemem, to dla niego najodpowiedniejsze wsparcie. W sferze łatwiej poznać jest oryginalnego siebie.

W środku leczenia uzależnień chory otrzymuje konsultacja ze stron psychoterapeutów, psychologów i lekarzy, którzy utrzymują go na wszystkim kroku wychodzenia z nałogu. Zdecydowana większość kobiet po wyjściu terapii realizuje w średni sposób funkcjonować. Tradycyjny rodzaj to świadczy taki, który nie powoduje powrotu do tradycyjnego schematu funkcjonowania. Pomijając fakt, że alkoholizm jest chorobą nieuleczalną, można spośród nią pokazać się żyć, wystarczy tylko chcieć.
Jak pomóc bliskiej osobie po zakończonej terapii?

Proces trzeźwienia zmienia bycie pełnej pary a wszystkiej rodziny. Zdrowiejący partner, mąż czy ojciec zaczyna ponownie spełniać określone role społeczne, co sprawia się do poprawy bycia całego organizmu rodzinnego. Warto w takim czasie ponownie ustalić wzajemne oczekiwania wobec siebie i myśli, które obowiązują w grupie. Szczere określenie własnych spraw może kierować do poprawy jakości relacji pomiędzy domownikami. Rola w trakcie oraz po terapii potrzebuje wsparcia i zrozumienia. Niebywale istotne jest, aby móc docenić każdą, nawet niewielką rzecz, którą uda się partnerowi stworzyć w trakcie wychodzenia z uzależnienia.
Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez Ośrodek Nowe Mieszkanie specjalizujący się w leczeniu alkoholizmu także drugich uzależnień. Jak nie zmuszać alkoholika do leczenia

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments