Choroby wieku podeszłego

Promocja pieluchy Chojna

Zachodniopomorskie

Ciało człowieka z rozwojem lat podlega zmianie i osłabieniu. Niedomagania w funkcjonowaniu narządów, niższa sprawność mózgu, brak sił – to jedynie kilka z elementów towarzyszących różnych schorzeniom. Na co najczęściej cierpią seniorzy?

Promocja pieluchy Mielno

Choroby wieku starczego to efekt naturalnego procesu, którym jest starzenie się organizmu, ale ich działanie może przyspieszyć m.in. sposób życia, niezdrowa dieta, ogólne zaniedbanie, uwarunkowania genetyczne itd.

pampersy allegro
pampersy allegro

Osoby stare często muszą zrozumienia, cierpliwości i akceptacji, a ponadto kontroli i pomocy w najniższych czynnościach. Mogą korzystać problem np. z naturalną toaletą – wtedy warte będą pieluchomajtki dla dorosłych – kąpielą, chodzeniem itd. Poniżej najczęściej występujące wady w wieku senioralnym.

Zobacz również promocja pampersy

Nietrzymanie moczu

Na NTM, czyli mimowolne częściowe lub całe opróżnianie pęcherza moczowego, są głównie kobiety, ale problem może działać także mężczyzn. To sama z najbardziej wstydliwych dolegliwości, o jakiej zawsze żaden senior nie chce rozmawiać. Pewno stanowić dowodem chorób układu nerwowego, najczęściej a jego motywacją są zaburzenia dróg moczowych.

Promocja pieluchy Mielno

Zwykle trzeba nosić pieluchomajtki dla dorosłych, ale także zastosować odpowiedni program leczenia – np. środki farmakologiczne, fizjoterapia, trening mięśni Kegla itd.

Osteoporoza

Osteoporoza to dodatkowa z chorób będących zwłaszcza w wieku podeszłym wieku. Ryzyko wystąpienia zmian w tkance kostnej rośnie wraz z wiekiem, oraz największe jest u osób po 50. lub 60. roku bycia. Przed menopauzą to estrogeny chronią przed pojawieniem się osteoporozy, po przekwitaniu poziom hormonów wyraźnie, bo aż o 75 proc., spada. Ubytek masy kostnej ogranicza się z chęcią na złamania, bólami kości itd.

Zaburzenia świadomości i choroba Alzheimera

Zapominanie imion, nazw prac i doświadczeń, problemy z chronologią pewnych wydarzeń lub przypomnieniem sobie adresu czy nazwiska są mniej poważne, jeśli stary jest pod stałą opieką. Gdy zostanie tenże i zapomni ważnych spraw – np. wyjdzie z domu bez rozwiązania go na środek, odkręci gaz, wyjdzie sam na miasto zaś nie będzie potrafił wrócić – może się to skończyć tragicznie. Zaburzenia świadomości to duża i podstępna dolegliwość, często – pomimo iż nie zawsze – towarzysząca chorobie Alzheimera. Może wtedy być zawsze i otępienie, uszkodzenie mózgu, które ogranicza jego pracę. Zaburzenia te potrafią towarzyszyć np. depresji.

Nadciśnienie tętnicze

To zaburzenie układu sercowo-naczyniowego występuje zwłaszcza u kobiet po 65. roku życia – traci na nie aż 75 proc. seniorów. U wielu pacjentów nadciśnienie długo nie daje żadnych objawów, zwłaszcza w pierwszym stadium. Wada jest kluczem procesów będących w naczyniach tętniczych w wartość starzenia się organizmu. Wyróżniamy wiele czynników, jakie potrafią stworzyć lub zaostrzyć przebieg choroby, m.in. otyłość, nieodpowiedni sposób życia a niska dieta, brak aktywności fizycznej, spożywanie sporych kwoty alkoholu, a także uwarunkowania genetyczne. Dużo jak najwcześniej zadbać o ochronę, czyli zmienić poziom życia oraz dietę, a ponadto minimalizować działanie czynników ryzyka nadciśnienia tętniczego i dawać preparaty obniżające ciśnienie.

Cukrzyca

Badania pokazują, że szczyt zachorowań na cukrzycę typu 2 to przedmiot osób około 60. roku bycia. W podeszłym wieku cukrzyca może przebiegać bez widocznych objawów. Są zawsze czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia choroby u seniorów – to m.in. nadwaga lub otyłość (głównie typu brzusznego), niska aktywność fizyczna, upośledzenie pracy nerek i wątroby.

Zobacz źródło artykułu Choroby wieku podeszłego

 

Promocja pieluchy Mielno

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments