Przynęta wędkarska to urządzenie służące do wabienia ryb i innych zwierząt wodnych. Przynętą może być wszystko, od prostego kija z przynętą po skomplikowane urządzenia elektroniczne, które naśladują zachowanie żywych stworzeń.
Przynęty wędkarskie mają na celu pomóc rybakom łowić ryby poprzez przyciąganie ich do wody. Mogą być przeznaczone do konkretnych gatunków ryb lub mogą być przynętami ogólnego przeznaczenia, które są używane przez wielu różnych wędkarzy.
Spis Treści
Jak działają przynęty wędkarskie?
Przynęty wędkarskie mają na celu wabienie ryb. Mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym metalu, plastiku i materiałów naturalnych, takich jak pióra.
Przynęta zawieszona jest pod powierzchnią wody za pomocą linki przymocowanej do wędki. Lina jest rozciągnięta między dwoma pływakami po obu stronach łodzi lub innej konstrukcji. Jeden spławik jest obciążony, aby zatonąć, a drugi jest nieważki, więc będzie wynurzać się z każdym ruchem wędki.
Przynęta wędkarska może mieć również haczyk na jednym końcu, aby ryba nie mogła wciągnąć jej pod wodę i uciec. Haczyk zahacza się w pysku ryby, umożliwiając jej szybkie i łatwe zwijanie. Przynętą może być również spławik przywiązany do linki, dzięki czemu przynęta będzie unosić się na powierzchni wody.
Czym charakteryzują się klenie ?
Kleń to ryba słodkowodna należąca do rodziny karpiowatych. Dorosłe osobniki potrafią osiągnąć długość 60 cm. Natomiast zdecydowanie częściej można spotkać ryby ciut mniejsze. Ich długie ciało pokrywają łuski. Klenie mogą pochwalić się dużymi i srebrzystymi łuskami, natomiast ciut ciemniejsze mogą pokrywać jego grzbiet, a jasne brzuch. Bardzo ciekawie mają ubarwione płetwy, mianowicie płetwa grzbietowa i ogonowa występują w odcieniu zielonkawym lub szarozielonym, natomiast płetwy brzuszne i odbytowa najczęściej występują w odcieniach od pomarańczowych do czerwonych. Kleni z pewnością należy szukać w miejscach gdzie występuje woda płynąca. Zazwyczaj trzymają się koryta rzeki. Szukając ich w dużych rzekach należy najpierw rozglądać się za kamieniskami w cieniu, śródnurtowych raf czy w głęboczce za ostrogą. Tam lubią wypoczywać.
Jaka przynęta jest najlepsza na klenie ?
Chcąc wybrać się na połów kleni zdecydowanie powinieneś zabrać ze sobą przynęty kleniowe. Przynęty kleniowe są odpowiednio dostosowane do łowienia tego gatunku ryb. Znajdziesz je niemal w każdym sklepie wędkarskim. Na rynku jest wiele rodzajów przynęt na klenie. Różnią się miedzy sobą wielkością, tworzywem, z którego są wykonane, ceną, kolorem czy dodatkami. Do najczęściej spotykanych przynęt kleniowych zalicza się: błystki wahadłowe, błystki obrotowe, suche muchy, mokre muchy, muchy jeziorowe, woblery itp. Wszystkie z nich występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.