Turystyka i inwestycje

Turystyka Krosno Odrzańskie

Lubuskie

Samorządy części miast i miasteczek mazurskich w prawdziwej sile piszą na turystykę. Także nie zajmuje się czemu dziwić. Wiadomo jednak, że największe wpływy przynosi turystyka masowa. I skuteczna i kwalifikowana może dać dochody głównie konkretnym podmiotom lub gestorom.

Turystyka Kargowa

Turystyka masowa na Mazurach

Że o nieco dużo widocznego, gdy więc, że niejako „ostoją” turystyki masowej w tym kraju są Wielkie Jeziora Mazurskie. Podstawową grupą turystów tu przyjeżdżających są w obecnych latach nie tylko żeglarze i motorowodniacy. Opłaca się zauważyć nowy trend – są to mężczyzny z Europy Zachodniej (m.in. z Niderlandów), którzy chętnie czerpią z pól biwakowych znajdujących się przy marinach, po to aby sobie w odpocząć w ciszy.

 

Turystyka Kargowa

Wprawdzie nie w wszystkiej strony Wielkich Jezior Mazurskich taką ciszę znajdziemy. Coraz trudniej o nią w Mikołajkach, gdzie powstały ogromne ośrodki wraz z noclegami (w tym powodujący kontrowersje hotel na wodzie). Wbrew to przyjeziorne gminy nadal zarabiają na dolach. Mają jeszcze niejednokrotnie dylemat – czy przyjmować się na wielopiętrowe budynki hotelowe w pobliżu jezior. Działki nad jeziorami zatrzymują się coraz wyższe.

Turystyka Kargowa

Mikołajki są kolejny problem związany z systemami budowy możliwości szybkiego ruchu (tak zwanej szesnastki), która według zamysłów była być 500 m od centrum miasta. Tutejszy samorząd robi wszystko by do inwestycji z takim obrotem nie doszło. Ta linia wzbudza kontrowersje więcej w przeciwnych mazurskich ośrodkach turystycznych.

Turystę masowego przyciąga też nasza kuchnia. Nie są już niczym innym pływające bary oferujące smażoną rybę słodkowodną. Sezonowy tłok na jeziorach (zwłaszcza ilość motorówek) również wzbudza dyskusje, nie oddaje to szczególnie żeglarzom. Cóż, tego się właściwie nie zahamuje.

Turystyka Kargowa

Turystyka aktywna na Mazurach

Z turystyką aktywną można kojarzyć Mazury wschodnie, czyli Szeskie Wzgórza, pogranicze Mazur i Suwalszczyzny wraz z małymi jeziorami rynnowymi. Tu oczywiście możną znaleźć spokój. Lecz są też atrakcje dla aktywnych, nawet dla wyczynowców. Największe w Polsce (nieczynne już) mosty w Stańczykach wykorzystywane są między innymi do ruchów na bungie. Rzeki (m.in. Gołdapę) wykorzystują kajakarze.

Stałych użytkowników są tutejsze gospodarstwa agroturystyczne. Wbrew to połowę tutejszych samorządów posiada ponad problemy powiązane z inwestycjami. Wiadomo, pieniądze z podatków są ważne. Dlatego żywe dyskusje wzbudzały projekty instalowania elektrowni wiatrowych w niektórych tutejszych gminach. Część mieszkańców Gołdapi oprotestowała przebieg drogi wojewódzkiej 165 poprzez to miasto. Obawiają się przejazdów samochodów ciężarowych. Zaś jest wtedy droga w rejonie miejscowość uzdrowiskowa.

Turystyka Kargowa

zobacz również Turystyka i inwestycje

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments