Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

Poradnik Klienta

Zrobiłeś przelew na nieprawidłowe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze – Czy można cofnąć przelew internetowy na złe konto? Tak, oraz to nie sam rozwiązanie jak odzyskać nasze pieniądze. Przelew możemy usuwać z stanu bankowości online bądź w fabryce banku. Pamiętaj, że klient błędnego przelewu ma prawy obowiązek zwrotu pieniędzy do nadawcy w tytule 30 dni. Jeśli tego nie zrobi, podlega odpowiedzialności karnej.

 

Zrobiłeś przelew na nieprawidłowe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

 

Przelew na złe konto – co możesz stworzyć ty, a co bank?
Nawet gdy dobrze rozumiemy jak wykonać przelew przez internet, jest możliwość pomyłki. Najczęściej pytanie “jak cofnąć przelew” dajemy sobie, gdy wykonamy przelew na aukcja wielką kwotę lub przelew na zły numer konta. Nazwa użytkownikowi w przelewie ma dla banku niewielkie znaczenie. Najistotniejszy jest zwykle numer konta, i każda osoba będąca konto bankowe wie, że numer identyfikacyjny każdego rachunku okazuje się z aż 26 cyfr.

Rozwiązanie na ostatnie, jak odzyskać pieniądze z przelewu zależy od rodzaju popełnionej pomyłki. Najprostsze to:

Przelew na nieistniejące lub nieaktywne konto – w tym przypadku wniosek o zwrot przelewu nie będzie odpowiedni. Braki we wpisywaniu numeru rachunku są natychmiast wykrywane przez bank i staje automatyczne cofnięcie przelewu z powrotem na konto nadawcy. Zwrot przelewu trafi na nasze konto przy następnej sesji ELIXIR, czy w okresie od 1 do 4 dni. Reklamacja do banku jest niezbędna niezwykle rzadko.
Błędny przelew bankowy między innymi rachunkami – osoby będące wiele niż samo konto bankowe w poszczególnym banku często przesyłają środki z rachunku na rachunek. Jak szybko przypuszczać pomyłki się zdarzają i przynosi się, że klienci zasilają np. konto walutowe zamiast oszczędnościowego. Przelewy wewnętrzne są księgowane natychmiast a nie ważna ich anulować. W tym przypadku reklamacje są niechętnie przyjmowane.
Przelew do niewłaściwej osoby – jeśli wykonamy przelew na zły numer konta musimy zgłosić więc do banku, który w ruchu 3 dni skontaktuje się z bankiem odbiorcy przelewu, i tenże teraz z samym zainteresowanym.
Zrobiłem przelew na niewłaściwe konto. Jak odzyskać pieniądze od odbiorcy?
Czy odda się cofnąć przelew do niewłaściwej osoby? Jeśli pieniądze zostały już zaksięgowane na koncie odbiorcy, wycofanie przelewu nie jest dowolne i odpowiednia będzie reklamacja do banku. Pokazuje ją właściciel rachunku, oraz w sukcesu konta wspólnego jeden z właścicieli. Co istotne – bank może, ale nigdy nie musi nam pomóc.

Po przedstawieniu przez nas wniosku, bank może wysłać do niewłaściwego odbiorcy przelewu zaproszenie do zapłaty, i raczej zwrotu, otrzymanych środków wraz z numerem rachunku na który musi wpłacić pieniądze. Na tym wina banku się kończy. Zwrot przelewu powinien trafić na określony rachunek techniczny, a stamtąd pieniądze zostaną zwrócone na nasze konto w ruchu 1 dnia. Odbiorca przelewu pozostaje anonimowy a nie weźmie z tytułu przelewu żadnych kosztów.

Art. 405 KC dotyczący bezpodstawnego wzbogacenia stanowi, że “Kto bez przyczyny prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem drugiej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w krwi, a jeśli wówczas nie było możliwe, do obrotu jej liczb”. Po przesłaniu przez swój bank zaproszenia do zapłaty, niewłaściwy odbiorca przelewu powinien zwrócić pieniądze w ruchu 30 dni. Jeśli tego nie zrobi, będziemy potrzebowaliby zgłosić sprawę do sądu. Jak sprawdzić właściciela konta bankowego? W sprawie kiedy odzyskanie pieniędzy wymaga skierowania sprawy na linię sądową, bank jest prawo ujawnić dane personalne odbiorcy przelewu.

Czy można anulować przelew oraz który bank udziela taką usługę?
Wykonałeś przelew na złe konto, ale szybko zauważyłeś błąd? Masz też nadzieję na anulowanie przelewu. Zwykłe przelewy bankowe w rodzimej walucie stosowane są przez organizm ELIXIR prowadzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową. ELIXIR tworzy w oparciu o trzy sesje rozliczeniowe w rytmie dnia. Wprowadzenie do planu jest zamykane Elixir przed pierwszą sesją o godzinie 9:30. Znaczenie są tu także godziny sesji wychodzących i docierających w poszczególnych bankach. O ile przelew nie został również wysłany z banku, możesz anulować transakcję. Po zamknięciu organizmu nie można cofnąć przelewu.

Istnieją trzy sposoby jak anulować przelew. Potrafimy więc spowodować:

bezpośrednio z stanu bankowości online – często opcja dostępna wyłącznie dla przelewów z datą przyszłą,
przez infolinię banku,
w stacjonarnym oddziale banku.
Wycofanie przelewu potrafi się łączyć z drugimi kosztami rzędu 20-120 zł. Szansę na anulowanie polecenia przelewu przed najbliższą sesją rozliczeniową mamy zdecydowanie w pewnych bankach. Poniżej kilka spośród nich.

Dzięki temu teraz wcale nie zrobisz przelewu na złe konto
Wiesz już co spowodować gdy przelew poszedł na złe konto, jednak jednak lepiej zapobiegać takim formom. Trudniej o błędny przelew bankowy, gdy informacje do przelewu sprawdzimy kilkukrotnie. Co jeszcze możemy dokonać? Przede wszystkim:

z poradą wpisywać numer rachunku odbiorcy,
zdecydować się na ustawienie odbiorcy opisanego,
w sukcesu cyklicznych płatności ustanowić zlecenia stałe lub polecenia zapłaty.
Wykonując przelew na złe konto nie stracimy pieniędzy, jednak możemy dostarczyć sobie problemów. Przykład? Jeśli posiadamy wysokie kredyty albo pożyczki pozabankowe więc ich koszt całkowity zależny istnieje od terminowej spłaty. W sukcesu promocyjnej pożyczki za darmo, nawet jeden dzień opóźnienia godzi się z potrzebą uregulowania standardowych opłat.
Konieczność 30-dniowego oczekiwania na przełom błędnego przelewu może dodać się do opóźnień w regulowaniu rat zaangażowania i tworzyć negatywną informacją w BIK.

Jak wiemy, relacje z raportu BIK są bardzo ważne dla oceny zdolności kredytowej potencjalnego nabywcy banku, firmy pożyczkowej etc. Opóźnienia w opłacaniu faktur mogą te dawać o niesolidności przedsiębiorcy. Nie podejmujemy nawet o błędnym przelewie czynszu za mieszkanie, który może działać wypowiedzeniem umowy najmu. Podsumowując, przelewy bankowe warto pracować ze wyjątkową starannością.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments